Nestačí jen spláchnout. Co zdánlivě nepodstatného kontrolovat na prohlídce nemovitosti?

Kupovat nemovitost je jako koupě auta. To sice v životě pořizujeme víckrát, ale přesto si s sebou bereme profíka, který ojetinu zkoukne. Proč se chováme rozumně, když jde “jen” o auto, ale nákup nemovitosti podceňujeme a řídíme se emocemi? Vybrali jsme to nejpodstatnější, na co si dát pozor.  

Koupě nemovitosti, událost, která se běžnému smrtelníkovi stane maximálně 2krát za život. Většina lidí neví, na co si dát pozor, a nakupuje spíše emocionálně. Ano, emoce do výběru bydlení patří. Člověk musí cítit, že tohle místo bude jeho domov. Jenže vady a nedokonalosti emoce neprozradí. Podívej se, jak a co s profesionály kontrolovat.

Statika budovy

Trhliny a praskliny jsou většinou vidět. Jenže. Velká prasklina nemusí být velký problém, kdežto malá ano. Nebo naopak. Tohle nech na profíkovi. Naštěstí to není drahé, takže kontrola statiky stojí spíš čas než peníze. U nás spolupracujeme s firmou Statikum.cz, kterou rádi doporučíme.

Půdní vestavby

Velká půda automaticky neznamená možnost půdní vestavby. Třeba kvůli nedostatečně pevným základům, které by další patro neunesly. To se týká hlavně budov z 50. let. Tehdy se šidilo dokonce tak, že některé domy základy nemají vůbec. Jak to zjistíš? Klidně až několik let po rekonstrukci, kdy ti začne dům “padat na hlavu” a nezbyde, než se odstěhovat. Zjisti si vždy rok kolaudace a dohledej původní dokumenty. Není to možné nebo máš pochybnosti? Musíš odkrýt základy. 

Střecha

Nejen u starých a historických budov dej pozor na kvalitu trámů a vazby. Dřevo může být napadeno dřevomorkou. Poznáš ji jednoduše. Pokud do dřeva zaboříš klíč jako nůž do másla, máš problém. A tohle už nikdo nikdy neopraví.

Vlhkost

Všichni se bojí vlhkosti více než jiných závad. Zbytečně. Vlhkost sice nepřehlížej. Dokonce to je dobrý důvod žádat slevu. Nicméně nebývá existenčním problémem a jde odstranit. Ať už se jedná jen o vlhké stěny nebo celý podmáčený dům. Stačí najmout kvalitní firmu na sanace. 


Komín

Každý komín musí mít jednou za rok platnou revizi. Chtěj ji na prohlídce vidět. Pokud revize není, pátrej po příčině. Komín například potřebuje vyvložkovat. A to se prodraží (15 – 20 000 Kč). Pokud už sis nemovitost koupil a našel v komíně puklinu, rozhodně nezačínej s rekonstrukci. Toto je jedna z věcí, která se dá reklamovat. Musí ale zůstat v původním stavu, jinak ti reklamaci neuznají.

Správnost vytyčení hranice pozemku

Co na první dobrou nepoznáš? Hranice plotu nemusí být hranice pozemku. Na tuhle záludnost pozor. Vždy pečlivě zkoumej veškeré dokumentace.

Nezakreslená stavba

Při žádání hypotéky můžeš narazit na problém s nezakreslenou stavbou. Na satelitním foto snímku (ortofoto mapa) je vidět stavba, ale v katastru nemovitosti zapsána není. Takže? Co není zapsáno v katastru nemovitostí, jako by neexistovalo. Proto se nespoléhej, co vidíš, ale vždy zajdi na úřad.

Elektřina

Na prohlídku domu jdeš obvykle ve dne. Zkontroluj, že funguje světlo, potažmo elektřina. 

Předchozího majitele mohli odpojit od elektřiny kvůli neplacení, a ty pak musíš žádat o nové připojení. Což stále není největší problém. Může se stát, že tě kvůli starým pojistkám či rozvodům nemusí chtít znovu připojit. 

Plus několik rad k nezaplacení

Potom je tu pár věcí, které ti přijdou tak samozřejmé, že je neuděláš. Přitom mohou odhalit další vady nemovitosti. Tady jsou:

  • otevři všechny okna,
  • podívej se do sklepa,
  • spláchni, pusť kohoutky,
  • rozsviť každou místnost,
  • zapni digestoř,
  • zkontroluj povolení k odběru vody ze studny,
  • podívej se i pod koberce,
  • zkus zaparkovat auto do garáže,
  • a zatáhni žaluzie.

U skrytých vad máš až 5 let na reklamaci. Ale jsou závady, které můžeš odhalit sám a včas. A i když jsme dali do kupy to nejdůležitější, rozhodně to neznamená, že nenarazíš i na něco dalšího. Prohlídka s odborníkem tě nezruinuje, ale následky často ano.